Skalowanie firmy z Salesforce

Większość osób zapytanych w Polsce o Salesforce odpowie, że jest co system CRM. I oczywiście będzie miała rację, ale nie do końca. Gdyż Salesforce to nie tylko CRM, ale także ogromna platforma do developmentu. System CRM pomaga więc w procesie, którym nazywamy skalowanie firmy. Co jeszcze można zrobić dzięki Salesforce?

W prosty i szybki sposób “onarzędziować” dowolne procesy biznesowe wewnętrzne

Dla opanowania procesów biznesowych w większości wypadków firmy sięgają po system ERP, który doskonale nadaje się do ustandaryzowanych procesów. Po jakimś czasie jednak okazuje się, że dużo procesów jest niestandardowych, a ponieważ zmiany w systemie “pudełkowym” są niemożliwe – do systemu ERP dokleja się coraz więcej zintegrowanych systemow i podsystemików, formularzy arkuszy kalkulacynych będących jakąś formą opracowania danych eksportowanych z systemu, lub wpisywanych “skądś” i następnie przekazywanych do systemu. Finalnym efektem często jest to, że dane wpisuje się do wielu systemów, a conajmniej brak automatyzacji procesów i czynności, bo wymagają one (szczególnie w obszarze backoffice) mnóstwo pracy ręcznej. Ostatecznie większość firm z którymi rozmawiamy mów nam, że w sumie to wszystkie procesy ma obsłużone, ale nie są one pointegrowane, bo ich obsługa odbywa się w kilku do kilkunastu osobnych systemów.

Wiedząc jaką zmorą jest dla firmy utrzymanie wielu systemów, problemów z danymi, czy nawet prostego obsłużenia płatności za kilkanaście narzędzi online, do których trzeba podpiąć kartę i rozliczyć kilkanaście faktur – firmy szukają możliwości integracji procesów tak, aby nie działy się w wielu systemach, a system ERP nie obrastał “dodatkami” których utrzymanie jest dość kosztownym wyzwaniem. I właśnie takie wyzwania pozwala rozwiązać ta, część Salesfroce o której mało kto wie, czyli platforma.

Wpuścić partnera w swój proces biznesowy

Co więcej, firma rośnie, więc w pewnym momencie jej procesy biznesowe coraz częściej dotykają klientów. Mowa tu oczywiście o obsłudze klienta, fakturowaniu, ale też o rzeczach mniej oczywistych typu rozliczaniu partnerów handlowych (liczeniem prowizji, albo pierwszeństwem generowania leadów), wrzucaniu przez klientów zapytań o wyceny i zamówień, odpytywaniu partnerów o realizację usługi. Przy małej skali wiele rzeczy dzieje się w xls, ale przy np. 3500 transportów miesięcznie wystawienie faktury kilkudziesięciu klientom oraz potwierdzenie płatności kilkudziesięciu poddostawcom robione ręcznie jest już sporym wyzwaniem, jeśli nie powiedzieć więcej – blokerem w rozwoju firmy. Tu właśnie poza możliwościami “platformy” pojawiają się też możliwości innych produktów Salesforce czyli tzw społeczności (ang. community) dzięki którym do podstawowych procesów w firmie można wpuścić partnerów biznesowych już w kilka dni.

Wpuścić klienta w swój proces biznesowy

Zmorą organizacji , szczergólnie tych działających B2C jest czas (i wiążący się z nim koszt) poświęcany na procesy obsługi klienta. Nie mówimy tu jednak tylko o mailu reklamacyjnym, ale o całym procesie komunikacji z klientem w ramach reklamacji, dostępie dla handlowców, którzy będą widzieli czy klient z którym rozmawiają ma jakieś problemy, czy uniknięciu problemu “pani która zajmuje się reklamacjami ma urlop, oraz wszystko na mailu i w swoim xls”. Ale wpuszczenie klienta w systemy firmy to nie tylko wystawienie formularza/maila do składania reklamacji – to na przykład karty techniczne sprzedawanych produktów, albo inne materiały niezbędne klientom, które czasem powinny nie byćd ostępne publicznie, ale .z drugiej strony dostępne. Salesforce oferuje możliwość wystawienia dla klienta (albo partnera) całej bazy wiedzy. Można ją też oczywiście wystawić wewnętrznie (np zestaw pytań i odpowiedzi dla obsługi klienta, czy też zestaw predefiniowanych rozwiązań typowych problemów z którymi klienci trafiają na naszą infolinię obsługową).

Zrobić normalną aplikację webową na systemie

Możliwości Salesforce są wprost nieograniczone. Pomyśl drogi czytelniku o dowolnej aplikacji kodowanej do tej pory tradycyjnie. Cały jej szkielet można postawić kilkukrotnie szybciej na Salesforce. Nam z nietypowych projektów udało się zrobić:

  • system do zarządzania hodowlą 1,5 kurczakow
  • system do zarządzania siecią ładowania i carsharingu (wraz z dedykowanymi aplikacjami mobilnymi)
  • system do sprzedaży online usług finansowo-ubezpieczeniowych połączony z dużym callcenter