Podczas wielu rozmów z klientami padały pytania o cenniki Salesforce. Rzeczywiście przy pierwszym kontakcie z cennikiem osoba szukająca prostego rozwiązania rzeczywiście może się pogubić w mnogości dostępnych produktów oraz typów licencji. Postanowiliśmy więc podzielić się podstawami wiedzy o licencjonowaniu Salesforce i sposobie zakupu. Zaczniemy zaś od tego, żeby wszystkim szukającym dobrego i taniego CRMa powiedzieć, że to właśnie Salesforce jest tym tanim rozwiązaniem CRM dla początkującej firmy.. bo kosztuje już od 25EUR od osoby! Aby dowiedzieć się więcej o licencjonowaniu należy zacząć od tego, gdzie takie licencje kupić.

Kto sprzedaje licencje

Partnerzy Salesforce pełnią bardzo ważną rolę we wdrożeniu produktu i zaadoptowaniu go do potrzeb firmy. Niejednokrotnie jako Partner Salesforce w Polsce pomagaliśmy firmom w przygotowaniu architektury rozwiązania, przemyśleniu kto ma mieć dostęp do których funkcji systemu oraz zdefiniowaniu koniecznej do zakupu liczby licencji. Jednak Partner Salesforce nie sprzedaje licencji klientom końcowym. Jego rola polega na edukowaniu klienta i wskazaniu mu które licencje Salesforce będą dla niego odpowiednie i dlaczego, natomiast za samą sprzedaż odpowiada bezpośrednio Salesforce. W wypadku licencji sprzedawanych w Polsce gdy zaczynaliśmy naszą przygodę jako Partner Salesforce w Polsce cały rynek obsługiwały dwie osoby. Dziś, po czterech latach w Salesforce  pracuje już niemal 10 osób odpowiedzialnych za współpracę z Polskimi klientami i to właśnie z nimi nasi klienci rozmawiają o warunkach płatności za licencje i ich cenie.

Po pierwsze produkt…

Jako Partner pomagamy odnaleźć się klientowi dobrać odpowiednie licencje. Salesforce ma wiele prekonfigurowanych rozwiązań dostępnych niemal z pudełka (podstawowa konfiguracja procesów to kilka do kilkunastu dni). Warto wymienić tu kilka produktów i licencji i tak:

  • Sales Cloud – podstawowe licencje CRM dostępne w Salesforce (licencjonowane na kilka sposobów o czym dalej)
  • Service Cloud – licencje pozwalające na zaawansowane działania związane z obsługą klienta (licencje Sales Cloud mają dostęp do tzw. „cases”, jednak używanie go do kontaktu z klientem będzie naruszeniem licencji Salesforce).
  • Sales + Service – licencje pozwalające jednocześnie na sprzedaż i obsługę klienta
  • Marketing Cloud – rozwiązanie pozwalające na zarządzanie procesami marketing automation dla firm enterprise
  • Salesforce Platform – platforma developerska pozwalająca na „customowe wykonanie” wielu procesów w firmie (o różnicy między platformą a innymi licencjami dalej).
  • Community Cloud – możliwość rozszerzenia środowiska firmy o klientów lub partnerów biznesowych i „wpuszczenie ich w swój proces”
  • Pardot – w pełni zintegrowana z Salesforce Platforma Marketing Automation
  • Salesforce Engage – rozwiązania wspierające automatyzację pracy hanldowca

Pozycji będzie przybywało, ponieważ Salesforce kupuje kolejne firmy i rozwiązania. Ostatnią ciekawą akwizycją było kupienie przez giganta z San Francisco firmy Mulesoft – producenta szyny danych, która stanie się wkrótce częścią ekosystemu… Jakby mało było produktów, samo rozwiązanie Salesforce może mieć różne wersje…